صفحه چیست؟

صفحه مجله‌ای درباره‌ی شهر و معماری‌ست که هر هفته روی کاغذهای الوان در قطع آ4 و در سایت به‌صورت پی‌دی‌اف منتشر می‌شود. ما در صفحه باور داریم جایِ اصلی بحث درباره‌ی شهر و معماری، خیابان و شهر است، جایی که مردم تجربه‌ای واقعی از محیط مصنوع دارند، ما می‌خواهیم گفتگو پیرامون شهر را به خود شهر بیاوریم.

موضوع

بسیاری از مردم از مسائل شهری که اطراف آنها رخ می‌دهد، آگاه نیستند و نسبت به این اتفاقات مواضع منفعلانه‌ای دارند، و یا احساس می‌کنند در تخصص آنها نیست که در چنین بحث‌هایی شرکت کنند. با در دسترس بودن آن –دستفروشی و فروش اینترنتی- کوشیده‌ایم شرایطی فراهم آید که بتوانیم در گفتگوهای محیط مصنوع شرکت کنیم و در جاهایی که اساسا چنین گفتگویی نیست، بحثی را آغاز کنیم.

هدف

ما از به اشتراک گذاشتن مجله استقبال می‌کنیم و توصیه می‌کنیم مجله را به دوستانتان بدهید. مهم‌ترین و موثرترین شیوه‌ی گسترش گفتگوها درباره‌ی شهر، دست‌به‌دست، سینه‌به‌سینه و شراکتی‌ست، با به اشتراک گذاشتن مجله همه را وارد بحث کنیم. این باعث می‌شود افراد بیشتری از رخدادهای محیطی آگاه شوند و در نهایت منجر به شهر و معماری‌ای بهتر برای همه‌ی ما شود. غایتِ ما آن است که شهروندان را نسبت اتفاقات معمارانه و شهرسازانه‌ی اطراف خود آگه‌تر کنیم، و آنها را ترغیب کنیم که در فکر کردن درباره‌ی شهر شرکت کنند. همچنین دانشجویان و تازه‌معماران را نسبت به واقعیتی که معماری برای ما به‌وجود آورده و مسائلی که هر معماری با آن درگیر خواهد شد، روشنتر کنیم.

زمان و مکان

از آن جایی که صفحه یک هفته‌نامه است، نوشته‌هایِ آن درباره‌ی اخیرترین مسائل خواهد بود. این بدان معنی نیست که تاریخ را فراموش کنیم، یا روندهایی که منجر به این شهر شده است را نادیده بگیریم، بلکه محیطی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد که امروز تجربه می‌کنیم، و روایاتی ارائه می‌کنیم از شکل «چطور چنین شد؟» و البته گذشته تنها محدوده‌ی ما نیست، آینده نیز چیزی است که فعالانه درباره‌ی آن بحث خواهیم کرد، یا «چطور باید باشد».

صفحه درباره‌ی شهری است که بیشتر ما تجربه می‌کنیم. صفحه به معماری‌ای می‌پردازد که اکثر ما در آن زندگی می‌کنیم. برای ما چیزی مهم است که در کوچه‌های شهر و خیابان‌ها رخ می‌دهد، آن چیزهایی که شهر را می‌سازد. از کوچکترین عناصرِ تک بناها تا بزرگ‌ترین تصمیمات و سیاست‌های شهری.

نوشتن برای صفحه

صفحه از نقدها و نوشته‌های شما چه درباره‌ی موضوع خود و چه درباره‌ی مطالبِ خود مجله استقبال می‌کند. برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با فرایند فرستادن محتوا به صفحه‌ی همکاری مراجعه کنید.

بازنشر مطالب

بازنشر مطالب صفحه نه‌تنها آزاد است، بلکه توصیه نیز می‌شود. کافی‌ست لینکی به مطلب در صفحه اضافه کنید. برای بازنشر مطالب مجله نیز، به صفحه‌ی آن مجله در سایت لینک دهید. نویسندگانی که علاقه‌مندند نوشته‌های خود را در جاهای دیگر نیز منتشر کنند، به همین صورت با ارجاع دادن به صفحه می‌توانند این کار را انجام دهند.

صفحه معمولا مطالب را بازنشر نمی‌کند، مگر مربوط به دبیران باشد. با این حال اگر مطلبی با شرایطی خاص دارید که می‌خواهید در صفحه دوباره منتشر کنید، می‌توانید برای ما بفرستید. شرایط خاص برای مثال می‌تواند این باشد که مطلب شما قبلا در جایی منتشر شده که کمتر دیده می‌شود، یا نوشته‌ای قدیمی است که امروز دوباره نیاز است مطرح شود، و غیره.

گردهمایی‌های ادواری

برای اینکه این گفتمان یک‌طرفه باقی نماند و بتوانیم فضایی به‌وجود آوریم که بسیاری درباره‌ی معماری و شهر گفتگو کنند، قصد داریم گردهمایی‌هایی ادواری برنامه‌ریزی کنیم که در محیطی مناسب در مورد موضوعی مشخص بحث کنیم. جزییات این گردهمایی‌ها از طریق سایت و کانال‌های ارتباطی دیگر منتشر خواهد شد – عضویت در خبرنامه، کانال تلگرام، صفحه‌ی اینستاگرام، توییتر.

هیئت دبیران

مسعود تقوی – سردبیر

دبیر نقد همشهری معماریِ اسبق و دبیر اسبق ترجمان رویدادهای معماری. در حال حاضر دانشجوی مطالعات معماری هستم و پیشه‌ام نوشتن و ترجمه‌ست. علاقه‌ی من آن فرانیدهایی است که شهر ما را چنین کرده؛ آن ماکانیزم‌ها و جریاناتی که زیر پیکره‌ی ساختمان‌ها، آنها را به این شکلی که امروز می‌بینیم درآورده است. در صفحه تلاش می‌کنم بیشتر بر مباحث اقتصادی و سیاسی معماری تمرکز کنم.

مسعود تقوی

شهاب‌الدین تصدیقی

شهاب‌الدین تصدیقی هستم، البته دوستانم مرا «بودین» صدا می‌کنند. یادم هست از همان اولین ماه‌های ورودم به دانشکده معماری (سال ۹۰) برایم سوال بود که چرا معماران نمی‌نویسند؟ و از آن بدتر: نمی‌خوانند؟ و از همه بدتر: چرا با جامعه‌ی روزمره بیگانه‌اند؟ البته از آن روزها تاکنون اوضاع اندکی بهتر شده، ولی مشکل کم و بیش باقیست. این شد که از همان اول سعی کردم بیشتر بخوانم، هر جا می‌شد بنویسم و تلاش مذبوحانه‌ای کردم که بتوانم بعضی بچه‌های دغدغه‌مند در حوزه‌ی جامعه و معماری را در انجمن علمی جمع کنم… آنجا خیلی نشد ولی شاید در «صفحه» بشود.

شهاب‌الدین تصدیقی

محمد نورانی

من محمد نورانی (ملقب به سعدالدین)، پژوهشگر معماری از خراسان هستم. بیشتر درباره‌ی خود ادبیات معماری، فلسفه‌ی تکنولوژی، تکنولوژی معماری و سازه مطالعه کرده‌ام. قبلا در مجله‌ی همشهری معماری، رویدادهای معماری و پژوهشکده‌ی معماری بومی دانشگاه یزد، فعالیت می‌کردم و حالا دانشجوی دکتری معماری دانشگاه تهران هستم.
من در صفحه، بیشتر به ارتباط انسان با محیط مصنوع در زندگی شهری و تغییر نقش تخصصی معمارها برای بهبود این ارتباط توجه می‌کنم. سعی می‌کنم ایده‌های کوچک و بزرگی که به ذهنم می‌رسند را در این‌جا بنویسم. غیر از این‌ها ممکن است نوشته‌هایم بازتاب زندگی روزمره‌ی خودم یا شما در ارتباط با تجربه‌ی معماری و شهر باشند.

محمد نورانی

مریم عمارلو

مریم عمارلو هستم؛ فعلا دانشجوی کارشناس ارشد مطالعات معماری ایران. به نوشتن درباره‌ی تاریخ معماری و معماریِ تاریخی علاقه دارم اما در «صفحه» می‌خواهم بیشتر از موضوعات جالب یا غیرقابل تحمل یا مسخره‌ی معماری و شهرسازی امروزمان بنویسم، موضوعاتی که گاهی از فرط واضح بودن شبیه لباس جدید پادشاه هستند و گاهی پنهان مانده‌اند و در سایه‌ها گم شده‌اند. امیدوارم این نوشته‌ها باعث شوند که خودم و شاید دیگری، بهتر بتوانیم نسبتمان را با جهان اطراف پیدا کنیم.

مریم عمارلو
دست به دست کنید